Słuch słabnie wraz z naszym wiekiem a także z powodu nadmiernego hałasu. Są też różne inne elementy, wpływające negatywnie na stan naszego słuchu. W przypadku pojawienia się kłopotów ze słuchem należy wykonać badanie słuchu. Takie badania słuchu mamy możliwość wykonać w punktach diagnostycznych czy przychodni. Badanie wykonuje się w specjalnym pomieszczeniu, pacjent ubiera słuchawki, przez które dochodzą do niego dźwięki mające różną częstotliwość. Zadaniem pacjenta za pomocą odpowiednich przycisków jest wybranie dźwięków, które usłyszał.

To badanie umożliwia nam zdefiniowanie progu słyszalności u pacjenta. Audiogram to badanie subiektywne. W sytuacji stwierdzenia niedosłuchu powinno się stwierdzić konieczność zakładania aparatu. Wyróżniamy trzy podstawowe typy aparatów: zauszne, wewnętrzne oraz aparaty ze słuchawką w kanale. Dobór stosownego aparatu słuchowego zależy od rodzaju wady oraz preferencji pacjenta. Nowoczesne aparat słuchowy strzelno cechuje mała wielkość, opcja wyregulowania dźwięku, wytrzymałość na uszkodzenia oraz różne zakłócenia. Aparaty mają też mnóstwo użytecznych, uzupełniających opcji tj. łączność bezprzewodowa, czy też sposobność podłączenia do posiadanych przez nas innych urządzeń przykładowo telefonu komórkowego.

Aparat słuchowy jest produkowany na indywidualne zamówienie klienta w celu stosownego dopasowania do użytkownika. Aparat słuchowy pozwala na poprawę jakości życia i wyeliminowanie nieprzyjemnych sytuacji w codziennym życiu.