W teraźniejszych czasach nasz wygląd jest niezwykle ważnym aspektem w życiu. Osoba schludna, dobrze ubrana oraz porozumiewająca się w kulturalny sposób jest znacznie lepiej postrzegana aniżeli niedbały, niekulturalny człowiek. Bardzo często pierwsze wrażenie decyduje o kolejnej znajomości lub o tym czy dostaniemy wymarzoną pracę.Jeszcze jakiś czas temu mogliśmy dosadnie dostrzec różnice między stylem ubioru oraz starannością o wygląd ludzi ze wsi a także ludzi z miasta. Patrząc na dzieci w szkolnych placówkach można było zauważyć dosadnie dysproporcje w ubiorze i zachowaniu.

Współcześnie bez względu na typ wykonywanej pracy osoby bardziej dbają o swoje piękno wewnętrzne a także zewnętrzne. Olbrzymim kompleksem, w szczególności dla młodych ludzi jest krzywe uzębienie. Ludzie, którzy krępują się krzywego zgryzu o wiele rzadziej się uśmiechają i bardzo często są mniej pewni siebie. Bardzo często również są wytykani palcami w gronie rówieśników. Rozstrzygnięciem na przykład może okazać się wizyta u specjalisty jakim jest ortodonta. Czasem dla młodzieży ortodoncja Chorzów są refundowane poprzez państwo. Sporo ludzi ma obawy przed założeniem aparatu na zęby.

Ortodoncja stale się rozwija. Niektórzy ludzie mówią, iż nosząc aparat stały ciężko jest prawidłowo dbać o higienę jamy ustnej. Wcale tak nie jest. Wystarczy być bardziej dokładnym podczas mycia zębów i opcjonalnie można zakupić specjalne akcesoria i przyrządy. Leczenie u ortodonty wcale nie jest mocno bolesne – tradycyjne tabletki przeciwbólowe z całą pewnością pomogą pacjentom, którzy są wrażliwi. Efekty po zdjęciu aparatu stałego z zębów są rzeczywiście spektakularne.