Prywatny serwer wirtualny to metoda na dzielenie na części serwera fizycznego na bardzo dużo serwerów, tak by każdy z nich miał dostęp do indywidualnej, maszyny dedykowanej. Właściwie każdy Serwer VPS ma możliwość wykorzystywać własny, pełnoprawny system operacyjny, a każdy jeden hosting możemy uruchomić jeszcze raz całkowicie niezależnie.

 

Tak naprawdę dzielenie pojedynczego serwera tak, aby był jak wiele serwerów, był od pewnego czasu powszechną praktyką w komputerach mainframe, lecz po niedawnym ożywieniu , które było związane z dynamicznym rozwojem oprogramowania i techniki wirtualizacji , która była wykorzystywana w pozostałych architekturach. Novarumsoftware skupia się na przydziale wszelakich różnorodnych zasobów. Hosting fizyczny jest uruchamiany standardowo. Potem uruchamia program, jaki uruchamia właściwie każdy serwer wirtualny w środowisku wirtualnym (podobnie do emulatora). Serwery wirtualne nie mają bezpośredniego dostępu do sprzętu i przeważnie uruchamiają się z obrazu dysku.

 

Istnieją dwie techniki wirtualizacji: sprzęt oraz oprogramowanie. W standardowym wirtualnym środowisku oprogramowania maszyny wirtualne wykorzystują jedno jądro i faktycznie wymagają dzielonych zasobów rdzenia. Tego typu wirtualizacja posiada przeważnie wiele zalet w wypadku serwera internetowego. Głównymi przykładami są Xen, Virtuozzo, Vserver, HyperVM oraz OpenVZ, który stanowi główne jądro zarówno Virtuozzo, jak również HyperVM. Testy penetracyjne są to stymulowane ataki informatyczne dokonane przez hakera.