Formowane rośliny czyli tak zwane “topiary” są znane człowiekowi najprawdopodobniej od czasów starożytnych, dokładniej od czasów starożytnego Egiptu. W dawnym cesarstwie rzymskim istniał zawód , który polegał na formowaniu roślin – topiarius. Niestety cała ta sztuka zanikła w średniowieczu, żeby odrodzić się w szesnastym wieku i trzymać się bardzo dobrze po obecne czasy. W dzisiejszych czasach topiary cieszą się dużym zainteresowaniem wśród właścicieli ogrodów w 3 głównych formach: architektonicznej, geometrycznej i chyba najpopularniejszej- amorficznej, która to forma polega na nadaniu danej roślinie surrealistycznego kształtu, nie mającego w większości odniesienia w przyrodzie.

 

Podczas tworzenia tego typu instalacji przeważnie używanymi roślinami są; żywotnik, bukszpan, cis jak również buk a także klon. Potrzeby narzędzi, nasion, nawozów oraz sadzonek – wszystkie te elementy może zagwarantować dobre centrum ogrodnicze. Mieszczące się między ludźmi i kierowane przez fachowców w tym zawodzie, wychodzi naprzeciw wymaganiom zapalonych ogrodników i ich ogrodów. Produkty sprowadzane od sprawdzonych producentów a także sadzonki dostarczone z najlepszych hodowli zagwarantują ogrodom oczekiwaną jakość. Zaś ogród odpłaci się pięknem oraz spokojem, z którego my możemy skorzystać. Fundamentem każdego pięknego ogrodu są nie tylko bujne klomby z kwiatami i duża gama wielorakich krzewów posadzonych nieśmiało na trawniku.

 

Prawdziwy ogród ma również wszelkiego typu bonsai łódź. Głogi, klony, dęby, buki oraz lipy, brzozy a nawet wierzby i wiele wiele innych gatunków zapewniają nam wiosną w ogrodzie piękne ukwiecenie naszego własnego zakamarku, a w jesienne dni potrafią zachwycić paletą barw umilającym namnieco chłodne popołudnia w ogrodzie. Z kolei jeśli zależy ci na całorocznym pięknie, kierujemy nasz wzrok ku iglakom, które najczęściej, jako niezwykła ozdoba, są formowane w najróżniejsze kształty.