Msza święta dla wielu katolików to bardzo ważne wydarzenie w ciągu tygodnia. Msza to także według wielu religii uobecnienie ofiary krzyżowej Chrystusa na ołtarzu. Są także różne typy takich mszy. Oprócz mszy, które są w niedzielę, możemy wyróżnić jeszcze inne ważne msze w trakcie roku. Święta, w jakich jako praktykujący katolik należy brać udział to głównie Wielkanoc, Boże Narodzenie, Środa Popielcowa, Triduum Paschalne.

 

Sylwester i Nowy rok to także czas, kiedy ludzie wierzący udają się na mszę świętą w kościele. Katolicy zbierają się wówczas w swoich własnych parafiach na mszy, ażeby podziękować Panu Bogu za swoje życie, osiągnięcia. Msza święta jest centrum chrześcijańskiego życia. Msza święta jest podzielona na dwie podstawowe części. Pierwsza część to Liturgia Słowa , która ma miejsce po akcie pokuty. Drugą częścią jest Liturgia Eucharystyczna. Liturgia Eucharystyczna polega na tym, iż jest to ofiara dla naszego Ojca, zarówno od Jezusa, jak również od wszystkich wiernych, bo według chrześcijańskiej wiary też jesteśmy dziećmi Boga. Msza święta rozpoczyna się od procesji, o ile jest jakaś ważniejsza uroczystość. Następnie kapłan wykonuje znak krzyża a ludzie zgromadzeni w kościele powtarzają ten znak razem z kapłanem. Podobnie kończy się msza takim błogosławieństwem. Następnym krokiem jest też akt pokuty.

 

Przyznajemy się wówczas do tego, iż jesteśmy grzesznikami. Kapłan w czasie mszy zaprasza całą wspólnotę do modlitwy. Następnie ksiądz dociera do głównej części eucharystii. Jest to pierwsze czytanie, psalm, drugie czytanie oraz liturgia słowa. Warto także zaznaczyć, że dwa czytania nie na każdej mszy są czytane. W tygodniu zazwyczaj kapłan czyta tylko jedno czytanie. Psalm również nie zawsze jest tak samo śpiewany. Zależy to od tego, czy jest okres Bożego Narodzenia czy Wielkanocy, to zmieniają się końcówki danego psalmu. Wtedy w okresie przed Wielkanocą, w Wielkim Poście nie śpiewamy Alleluja. Za to w okresie Świąt Bożego Narodzenia w kościele w trakcie mszy śpiewa się kolędy. Co mszę kapłan wygłasza również napisane przez siebie kazanie. Następuje ono zaraz po przeczytaniu Ewangelii. Każdego dniaW każdy dzień taka wymowa jest inna.

 

Podstawowym punktem takiej mszy świętej jest również komunia. Wtedy wszyscy wierni gromadzą się przeważnie pod ołtarzem, bo tam ksiądz udziela komunii. Daje on komunię świętą prosto z kielicha wprost do naszych ust. W niektórych kościołach jest też taki zwyczaj, iż wierni obecni na mszy przychodzą na środek a tam ksiądz albo paru księży w zależności od ilości ludzi, przychodzą oraz udzielają tam komunii. W chrześcijańskiej wierze na msze ludzie przychodzą do świątyni całymi rodzinami. Nawet maluchy są przynoszone do kościoła, żeby od małego poznawały swoją kulturę oraz wiarę. Większość tych małych dzieci przygotowywana jest do przyjęcia Chrztu Świętego, który jest ważny dla katolików.