W ostatnich latach popularność palladu ciągle wzrasta. Ten bardzo rzadko spotykany metal jest używany często jako tworzywo do jubilerskich wyrobów, ale też jako metal inwestycyjny. Można śmiało powiedzieć, iż pallad jest krewnym złota i platyny. Na rynku światowym koszt tego wyjątkowego kruszcu bez przerwy rośnie, zaś w ciągu dwóch lat cena palladu uległ podwojeniu. Co sprawia, iż jest tak pożądany a jego wartość, jest znacznie wyższa od złota?

 

Pallad jest pierwiastkiem chemicznym o liczbie atomowej 46. Na Tablicy Mendelejewa położony jest pomiędzy rodem a srebrem, co daje mu miejsce wśród platynowców. Ta grupa pierwiastków wyróżnia się bardzo dużą odpornością na oddziaływanie szeregu substancji. Platynowce biorą także udział w katalizie wielu reakcji. Choć pallad jest bardzo często spotykanym przedstawicielem platynowców na Ziemi to i tak jest o wiele rzadszy od złota czy srebra. Cena palladu jest tak wysoka nie tylko ze względu na rzadkość jego występowania. Kolejnym ważnym czynnikiem jest fakt, że pallad prawie że nie pojawia się w czystej postaci.

 

Często, ażeby go pozyskać, powinno się poddać rafinacji zupełnie inne pierwiastki. Takie oczyszczanie znacząco podnosi cenę wydobycia. Przodownikami w wydobyciu palladu na świecie są dzisiaj Rosja, Południowa Afryka, Kanada a także Stany Zjednoczone. Obecnie w jubilerstwie opisywany pierwiastek jest wykorzystywany przez złotników do produkcji białego złota. Nie tracąc na swojej szlachetności, ma niezwykłą zdolność do pozbywania się żółtawego odcienia. Pallad stosuje się również w produkcji mechanizmów do zegarków, luster w przyrządach naukowych.

 

Pallda jest także wykorzystywany w stomatologii. Pallad stosowany jest także w produkowaniu wielowarstwowych kondensatorów ceramicznych które są potrzebne do produkcji laptopów i smartfonów. Wielu doświadczonych kierowców zna pallad jako metal , który znajduje się w katalizatorach samochodowych. Te reaktory katalityczne, ponieważ tak się specjalistycznie nazywają, są elementem układu wydechowego wszystkich bez wyjątku pojazdów spalinowych i hybrydowych. To dzięki katalizatorom takie związki chemiczne jak tlenek węgla czy dwutlenek azotu są zamieniane w znacznie mniej szkodliwy azot, parę wodną czy dwutlenek węgla. W ostatnich latach na branżę motoryzacyjną nakładane są bardzo restrykcyjne standardy emisji spalin. Większość pojazdów to pojazdy spalinowe a co za tym idzie, muszą być wyposażone w wcześniej wspomniane katalizatory. Biorąc pod uwagę liczbę produkowanych pojazdów a do tego ograniczone wydobycie palladu łatwo objaśnić skąd wysoki kurs palladu na giełdach światowych. Myśląc skąd tak wysoka cena palladu, pojawia się prosta odpowiedź: wpływ na środowisko oraz jego niesamowite właściwości.

 

Pallad jako jeden z najmłodszych metali szlachetnych charakteryzuje się niezwykłym połyskiem, znacznie większą twardością i wytrzymałością a ponadto mniejszą masą od platyny. Dlatego że nie reaguje z wodą oraz tlenem jest całkowicie odporny na korozję. W najbliższym czasie koszt palladu z pewnością poszybuje w górę.