Izolacje do rur są szeroko stosowane w budownictwie i ogrzewaniu. jest tak z dwóch podstawowych względów. Po pierwsze izolacje chronią płynącą przez układ grzewczy parę wodną a także ciepłą wodę przed utratą energii. Po drugie ich dodatkową funkcją jest izolacja od zmiennych warunków występujących w otoczeniu rur zwłaszcza, jeżeli rury te położone są na otwartej przestrzeni oraz narażone są na zmienne warunki pogodowe.

 

Ten ostatni kłopot występuje wówczas, w momencie kiedy konieczne jest transportowanie ciepła wyprodukowanego przez elektrownię albo ciepłownię. Wyprodukowana energia cieplna jest transportowana za pomocą systemu rurociągów do okolicznych budynków. Podczas transportu jest wystawiona na ogromne straty. Istotne jest zatem, żeby rury te miały na całej długości materace izolacyjne zrobione z wełny sztucznej, innymi słowy włókna mineralnego albo szklanego. Dzięki posiadanym cechom są one bardzo odporne na wysokie temperatury a także umożliwiają niewiarygodnie efektywną izolację rur od podłoża.

 

Izolacje termiczne muszą być wykorzystywane również w budownictwie prywatnym. Funkcjonowanie systemu grzewczego w naszym domu, bez względu na to czy opartego na pracy kotła gazowego albo kotła węglowego, czy korzystającego z usług ciepłowni miejskiej pod żadnym pozorem nie może powodować strat a także marnowania ciepła. Dobrze wykonana izolacja, która polega na pokryciu wszystkich części rur transportujących wodę wykonywana jest przeważnie z pianki polietylenowej wysokiej jakości.