Zapewne wielu z was często było zaskoczonych olbrzymimi kosztami różnorodnego rodzaju usług czy przedmiotów. Należy powiedzieć, iż bardzo wielu z nas mają one prawo oszołomić. Wówczas zastanawiamy się, z jakiego powodu są one wycenione tak drogo. Wszakże my nie oczekujemy zapłaty stu pięćdziesięciu złotych za 10 minut naszej pracy. Za co więc tak naprawdę płacimy specjalistom gdy ich zatrudniamy? Przecież hydraulik wyłącznie uderza w rury. Możemy myśleć, że usługi ludzi, którzy pracują w mniej prestiżowych społecznie zawodach, takowych jak mechanika samochodowa czy hydraulika, powinny cenić swoja pracę dużo mniej, niż na przykład lekarze czy też adwokaci. Podczas gdy ich stawki mogą być faktycznie wysokie. Zdarza się, że gdy je zobaczymy przychodzi nam na myśl, że wszak moglibyśmy zrobić dokładnie to samo, co oni we własnym zakresie.

Jednak pamiętaj, że nie płacisz im tylko za dokręcenie śrubki lub wymianę oleju w samochodzie, czy elektrozawory łódź. Ich wartość pochodzi z ich zdobytego doświadczenia. W końcu Ty sam nie wiesz, w jakim miejscu tę śrubkę trzeba przykręcić. Specjaliści mogą to czuć nawet instynktownie a także zlikwidować daną usterkę w pięć minut. Czy wiedza rzeczywiście jest tak cenna? Może Wam się zdawać, iż starczy wprowadzić w wyszukiwarkę Google hasło “w jaki sposób wymienić olej silnikowy, żeby wiedzieć na określony temat wszystko, co jest wam niezbędne. Jednak zauważ, iż ażeby generalnie wiedzieć, co jest kłopotem w danej chwili, musimy mieć sporą wiedzę. Bardzo często osoby , które wykonują fizyczną pracę spędzają lata na nauce swojego zawodu, ucząc się w technikum, a potem pobierając praktyki w zakładzie u profesjonalisty.

Nie da się takiej wiedzy zyskać przez dwudziestu krótkich minut, przedzierając się przez artykuły na określony temat. Nawet jeżeli byłoby to wykonalne, to wciąż brakuje nam praktyki oraz wyczucia, które pomogłyby nam usunąć daną usterkę bez ryzyka uszkodzenia czegoś innego. Czy wszystkich ludzi oceniamy dokładnie tak samo? Nikt z nas przeważnie nie kwestionuje wysokości opłaty naprawy usterki w autoryzowanym salonie naprawy lub nawet u producenta. Z całą pewnością, koszt ma możliwość nas przytłoczyć a także będziemy posiadać opory, zanim się na to zdecydujemy, lecz ostatecznie zapłacimy bez gadania. Tymczasem mechanik pracujący sobie prywatnie w niedużym warsztacie, który to bierze od nas pięć razy mniej, wywołuje u nas opory.

Z jakiego powodu te dwie opcje oceniamy inaczej, skoro całkiem możliwe, że osoby , które wykonują tą samą usługę mają taką samą wiedzę praktyczną? Czy chodzi o ich miejsca pracy, wygląd warsztatu, a może fakt, że praca na swoim kojarzy nam się mniej prestiżowo?