Kamieniarstwo jest jedną z najstarszych dziedzin rzemieślniczych. Możemy tak powiedzieć, gdyż wszelkiego rodzaju przedmioty , które zostały wykute w kamieniu są niezwykle porządne a do tego mogą przeżyć nie tylko swojego twórcę, lecz również całą epokę, jak również kulturę czy też cywilizację. Zresztą kamień to nie tylko kapitalny materiał artystyczny. Był on całkiem prawdopodobne, że jednym z pierwszych narzędzi, jakie stworzył człowiek – krzemień oraz zrobione z niego wszelakie przedmioty do codziennego użytku są znajdywane na wielu wykopaliskach archeologicznych.

 

Kamień jako materiał do budowy posiada wiele atutów. Przez wiele wieków wraz z cegłą był zasadniczym materiałem budowlanym murowanych konstrukcji, znakomicie chroniący przed nagłymi zmianami temperatur na zewnątrz. Wyparty w późniejszym czasie przez konstrukcje betonowe współcześnie służy nam nieustannie jako materiał budowlany ogrodzeń a także materiał zdobniczy. Pomimo występujących zmian w sztuce budowlanej oraz znacznej dominacji tworzyw sztucznych, firmy kamieniarskie wciąż nie mogą narzekać na brak zleceń. Rzeczy z kamienia są mimo wszystko cały czas chętnie wykorzystywane i cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem. Wchodzą w skład wielu prac, począwszy od elementów wykończenia mieszkania, przez ozdoby w ogrodzie po produkcję typowych pomników nagrobnych. W bardzo wielu przypadkach dzieje się tak, iż koncepcja mieszkania zakłada montowanie detali wykonanych z kamienia. Mówimy tu zwłaszcza o podłogach, ale mogą to być również wsporniki, parapety czy okładziny.

 

Fachowcy dopełniają wtedy pomiarów i realizują dane zlecenie. Często detal jest realizowany w pracowni, jednakże występują takie sytuacje, kiedy ze względu np. na skomplikowaną drogę transportu realizuje się całą pracę na miejscu. Kolejnym składnikiem kamieniarskiego rzemiosła jest wykonywanie wszelkiego typu ozdób oraz przedmiotów o walorach estetycznych. Wymaga to, nie jak w produkcji budowlanej, zdolności i doświadczenia artystycznego. Sztuka kamieniarska stanowi bardzo ważny typ sztuki użytkowej, jaką mamy możliwość zobaczyć we wnętrzach a także w wszelkich ogrodach. Pomniki nagrobne wytwarzane są poprzez zakłady kamieniarskie na szeroką skalę i przy użyciu w większości kilku, w małym stopniu różniących się, podstawowych wzorów.

 

Ten rodzaj biznesu jest prawdopodobnie częstokroć przez nas spotykany i jest największym odsetkiem wszelkich zamówień, jakich podejmują się kamieniarze. Popyt na takie usługi na pewno będzie z każdym kolejnym rokiem coraz większe, zważywszy na trendy demograficzne a także rosnącą liczbę zgonów. Ponadto także w przypadku zyskującego na popularności zwyczaju kremowania zwłok, wciąż jest związane z tym niemałe zapotrzebowanie na tablice nagrobne i kamienne urny. Jest wiele surowców, z których można wykonać klasyczny cmentarny pomnik. Jeszcze jakiś czas temu temu najbardziej popularne były na pewno nagrobki odlewane z cementu a także pokruszonego kamienia. Na dzień dzisiejszy najbardziej popularnym budulcem jest granit, który cieszy się w ostatnim czasie rosnącym zainteresowaniem. Jest nieco tańszy od marmuru i o wiele łatwiej dostępny, równocześnie po odpowiednim wypolerowaniu stanowi miły widok dla oka.

Źródło: usługi kamieniarskie Mława